İmar Zemin

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret103899

Fiber Kalıplar

Fiber Kalıplar

fiber kalıplar ucuz olmalarına rağmen   sert ve ince bir malzemedir , düzgün yağlama yaparsanız 45 defa beton uygulamalarında  kullanılabilir . sert olmasından dolayı desen derinliği en fazla 3mm 10 mm arasında değişir daha derin olduğu takdirde uygulama yüzeyini zedeleyebilir ve betondan  çıkartırken  zorlanabilirsiniz, kalıba zarar verebilirsiniz .

esneme katsayısı düşük olduğundan dolayı düz plaka şeklindeki fiber kalıplarını oval ve köşeli yüzeylere uygulama zorluğu çekebilirsiniz.

Ebat ve Desenler:

Fiber Kalıplarız istenilen ebat ve desende ürünler oluşturmak mümkündür. Standartlara göre en büyük ebat 125 cm x 250 cm ebatlarında tercih edilmektedir çünkü standart plywood ebatları aynı boyuta olup  kalıp  boyutu artıkça kırılganlığı artar ve uygumla ve montajda zorluklar yaşanabilir. 

Desenler birini takip eder ve uygulanacak  yüzeyin bütünlüğünü bozmaz.

Kullanıldığı Alanlar

Fiber kalıplar perde duvar kalıpları , perde duvarlarda, alçıpan bloklar.

Uygulama Şekli :

                Fiber kalıplar  Perde duvar kalıplarının veya çelik kalıplar üzerine yapıştırılır. Kalıpların montajı yapılmadan önce iyi bir şeklide yağlanır . Duvar kalıbı montajı ve beton dökümü yapıldıktan sonra içindeki betonun kuruması beklenir. Tüm bu işlemler bitiğinde fiber kalıp duvarın üzerinde kalacak şekilde dış kalıp sökülür  ve fiber kalıbı ıspatula ve ya manivela yardımı ile kalıbın üst ve yan kenarlarından hafif aralıklar açarak beton yüzeyden yavaş bir şekilde  sökülür ve dekoratif bir duvar ve modern bir yüzeye sahip bir duvar görüntüsüne sahipsinizdir.

Uygulamada Dikkat edilecek Unsular.

1 . fiber kalıbı plywood ahşap yağı kullanılır ve fırça yardımı ile iyice yağlanır .

2. Fiber Kalıbı yavaş ve dikkatli yerinden sökülür. Hızlı bir şekilde söküm yapılırsa kalıp kırılır ve ya duvarın desenin zedelersiniz.

3. Kulanmış olduğunuz  fiber kalıbı başka bir uygulamada kullanmadan önce üzerindeki beton artığını,  toz ve kiri, su ile temizlemelisiniz.